Czy nagrania podprogowe działają?

network-neurons

Ostatnio otrzymałem propozycję współpracy przy promocji nagrań podprogowych, czyli nagrań, które mają rzekomo oszukiwać umysł świadomy i poza zakresem słyszalnym dla człowieka przemycają pozytywne afirmacje do podświadomości.

Odmówiłem jednak, ponieważ moim zdaniem takie nagrania to ściema.

Dlaczego?

 1. Po pierwsze – kiedyś eksperymentowałem z tego typu nagraniami, jeszcze na kasetach magnetofonowych. I choć rzeczywiście doświadczyłem podczas słuchania ich przyjemnego relaksu, to żadnych efektów typu zwiększenie pewności siebie i innych cudów nie odnotowałem.
 2. Po drugie – nagrania te funkcjonują na rynku od jakiegoś czasu, były więc poddane badaniom, które nie potwierdziły ich działania:

  Three replications of a double-blind experiment tested subliminal audiotape products that were claimed to improve memory or to increase self-esteem. Conditions of use adhered to manufacturers’ recommendations, and subjects (N = 237) were limited to persons who desired the effects offered by the tapes. Actual content and labeled content of tapes were independently varied, so that some subjects who believed they were using memory tapes were actually using self-esteem tapes, and vice versa. After a month of use, neither the memory nor the self-esteem tapes produced their claimed effects. Nevertheless, a general improvement for all subjects in both memory and self-esteem (a nonspecific placebo effect) was observed, and more than a third of the subjects had the illusion of improvement specific to the domain named on the tape’s label.

  Tłumacząc:

  Trzykrotnie powtórzono test podwójnej ślepej próby dla podprogowych taśm, które miały poprawiać pamięć lub zwiększać poczucie własnej wartości. Warunki eksperymentu dostosowano do zaleceń producenta, badanych (w liczbie 237) ograniczono do osób, które pożądały efektów oferowanych przez taśmy. Zarówno zawartość, jak i etykiety produktów były niezależnie zamieniane, tak aby osoby, które myślały, że używają taśm pamięciowych, używały w rzeczywistości taśm poczucia własnej wartości i odwrotnie. Po miesiącu używania, zarówno taśmy pamięciowe, jak i taśmy poczucia własnej wartości, nie dały obiecanych wyników. Pomimo tego, zaobserwowano generalną poprawę zarówno w pamięci, jak i poczuciu własnej wartości (niespecyficzny efekt placebo) dla wszystkich badanych, a ponad jedna trzecia badanych miała iluzję poprawy w dziedzinie wskazanej na etykiecie taśmy.

 3. Po trzecie – dla mnie jest to gwóźdź do trumny tych nagrań – nagrania te sprzedawane są aktualnie w internecie w formie plików mp3. Format mp3 ma to do siebie, że podczas kompresji wycina wszelkie treści, których człowiek nie jest w stanie usłyszeć, aby wielkość pliku była jak najmniejsza. Dlatego jeżeli nawet na taśmach były jakieś podświadome afirmacje, to z plików zostaną całkowicie usunięte.

Podsumowując – nagrania podprogowe to iluzja, placebo. Jedyne co możesz dzięki nim uzyskać to złudzenie poprawy, silne proporcjonalnie do siły perswazji osoby, która Ci to sprzeda. Dlatego moim zdaniem nie warto karmić umysłu tego typu iluzjami.

Uwaga! Nie myl nagrań podprogowych z nagraniami hipnotycznymi, w których nie ma rzekomych treści ukrytych, tylko autor swoim głosem wprowadza Cię w trans, to dwie całkiem inne bajki.

Jeżeli masz jakieś doświadczenia z tego typu produktami to będę wdzięczny jeżeli podzielisz się nimi w komentarzu poniżej.

Zapisz się na mailowe powiadomienia o nowych postach na tym blogu

Podziel się tym wpisem!

  6 komentarzy “Czy nagrania podprogowe działają?”

  1. Ja sobie zrobiłam takie nagrania sama. To nie było trudne zadanie. No i jest tam mój własny głos… Jeśli nie zadziała to też nie zaszkodzi 🙂

  2. Myślę, że najlepsze nagrania to te które zawierają nagrania podprogowe jak i sugestie hipnotyczne. Słucham takich nagrań już od kilku lat i śmiało mogę stwierdzić że działają.

  3. Jak można się z treści bloga dowiedzieć jego autor jest „ZA” pracą nad sobą a NLP i medytacje dają nadspodziewane efekty.

   A oto w skrócie, co mam do powiedzenia.

   MP3 nie usuwa niesłyszalnych dźwięków! W Audacity można łatwo samemu wykonać takowe nagranie i przy ustawieniu odtwarzania na maksa słychać zniekształcone dźwięki a przy spowolnieniu nagrania udaje się nawet zrozumieć treść.
   Zaś przeszkodę w odbiorze nagrań podprogowych stanowią najczęściej niewłaściwe głośniki albo słuchawki, np. mój laptop choć był drogi ich nie odtwarza a podłączony do wzmacniacza tak.
   Słuchanie nagrań subliminalnych z podkładem muzycznym też wymaga pewnej wiedzy i łatwo się zbudzić z ręką w nocniku.
   A skuteczność?
   Zależy od właściwego formułowania przekazów i kilku innych faktorów.
   Od trzech lat z dobrym skutkiem prowadzę zaawansowane badania, które obejmują dźwiękowe i wizualne przekazy podprogowe oraz nagrania nocne.
   Jedna z osób testowych będąc przekonana, że chcę zmienić jej nastawienie, słuchała przez 21 dni skomplikowanego pamięciowego zadania matematycznego i o dziwo podała prawdziwy wynik! 🙁

   Co zaś się tyczy efektu placebo, to duńscy naukowcy stwierdzili, że ponad 80% działania lekarstw jest właśnie wynikiem placebo!

   Sugestie wprowadzane w transie hipnotycznym omijają filtry percepcji i właściwie sformułowane dają b. dobre efekty.

   Proszę też uwzględnić, że nasze ułomności kształtujemy najczęściej przez dziesięciolecia, więc nie dziwmy się jak nawet po miesiącu nic się nie dzieje.

  4. Dziękuję za podzielenie się tymi uwagami. Z pewnością przeprowadzenie tego typu badań będzie wartościowe dla zrozumienia tematu, byle by oczywiście były one rzetelnie prowadzone. Czekam więc z ciekawością na jakieś publikacje w tym temacie 🙂

  5. Hello to all, the contents existing at this website aree actually awesome for people experience, well, keep up thee good wprk fellows.

  6. Jest cała masa badań potwierdzających skuteczność afirmacji podprogowych:

   http://skuteczneafirmacje.freshdesk.com/support/solutions/articles/145911-czy-s%C4%85-dowody-naukowe-na-skuteczno%C5%9B%C4%87-afirmacji-subliminalnych-

   Tylko trzeba uważać bo pełno na necie różności, a ze jak wszystkim, trzeba wybrać właściwy produkt.

  Dodaj komentarz