Podwójna Dysocjacja

Jak na pewno pamiętasz, o dysocjacji mówimy wówczas, kiedy wizualizując sobie daną sytuację wydzisz w niej siebie z perspektywy innej osoby.

Asocjacja natomiast zachodzi, kiedy masz obraz widziany z Twoich oczu.

Podwójną dysocjację możesz wykorzystać do zaprojektowania nowego sposobu zachowania w określonej sytuacji.

Jeśli masz taką sytuację, w której zachowujesz się w określony, niekoniecznie skuteczny sposób, to możesz zaprogramować inny tok wydarzeń, inną, bardziej użyteczną reakcję.

Podwójna dysocjacja - ćwiczenie

1

Wyobraź sobie (w dysocjacji) siebie, że siedzisz w kinie. Na ekranie kinowym wyświetla się czarno biały film z Tobą w roli głównej.

Widzisz w tym filmie siebie (druga dysocjacja), na chwilę przed zetknięciem się z bodźcem, wywołującym dotychczasową reakcję.

2

Zatrzymaj film na 30 sekund przed zadziałaniem bodźca.

3

A teraz wyobraź sobie, że na drugim ekranie (np. na laptopie) tworzysz nowy film, zawierający ciąg dalszy tamtego. Tym razem reagujesz w zupełnie nowy sposób. Niech ten film potoczy się dokładnie tak, jak chcesz. Zobacz w nim siebie, jak naturalnie i swobodnie się zachowujesz, jak łatwo przychodzi Ci to, co dotychczas sprawiało kłopoty.

Niech ten nowy film będzie barwny, kolorowy, jasny. Niech zakończy się najlepszym z możliwych happy-endów.

4

A teraz „wyjdź z siebie” i z gotowym nowym filmem udaj się na tył sali do kabiny projekcyjnej. Z tej kabiny widzisz siebie na siedzeniu w kinie i na ekranie. W kabinie montujesz oba filmy ze sobą.

5

Puść ten nowy film do końca, zobacz go na ekranie kinowym. Zauważ w ostatniej scenie wyraz zadowolenia na swojej twarzy, zdaj sobie sprawę, że teraz było zupełnie inaczej, lepiej.

6

Powróć do sali kinowej, wejdź z powrotem w siebie na siedzeniu i ponownie obejrzyj ten film od początku do końca, od końca do początku, zwróć uwagę na różnicę w swoim zachowaniu, w swoich odczuciach, o ile lepiej odbierasz teraz tą sytuację.

7

Wstań z fotela, podejdź do ekranu i wstąp w siebie - aktora filmu. Obejrzyj (tym razem już w asocjacji) raz jeszcze cały film od początku do końca, od końca do początku, możesz zrobić to szybciej (jak przewijanie na podglądzie), zwróć uwagę na swoje odczucia podczas szczęśliwego zakończenia tego filmu

Test

Teraz możesz raz jeszcze powrócić myślami do wyjściowej sytuacji i sprawdzić jak wiele się zmieniło w Twojej obecnej reakcji.

Życzę miłych seansów.