Przeramowanie (Reframing)

Poznaj Virginię Satir

Virginia Satir

Virginia Satir była bardzo skuteczną terapeutką, a zajmowała się problemami rodzin.

Pewnego dnia zgłosił się do niej jeden z klientów, skarżąc się na problemy wychowawcze ze swoją córką. Twierdził on, że córka go nie szanuje, gdyż na każde jego polecenie reaguje oporem i robi wszystko na przekór.

Virginia, po krótkiej chwili namysłu, wytłumaczyła mu, że to zachowanie jego córki nie znaczy, że ona go nie szanuje, tylko, że stara się być samodzielna, a reagowanie sprzeciwem bardzo jej się w życiu przyda, kiedy np. ktoś będzie chciał ją namówić do czegoś złego.

Oczywiście temu klientowi, jak również wielu innym, takie spojrzenie na sytuację bardzo pomogło.

Właśnie od Virginii Satiru wywodzi się bardzo przydatna technika NLP, która nazywa się Przeramowanie (Reframing).

Przeramowanie to nic innego, jak nadanie innych ram określonemu zachowaniu.

Według NLP żadne zachowanie nie ma obiektywnego znaczenia, istnieją tylko znaczenia nadawane mu przez każdego z nas.

Zarówno ja, jak i Ty, temu samemu zachowaniu możemy nadać całkiem inną interpretację i stosownie do tej interpretacji będziemy się zachowywać.

Jakie ramy nadawać?

Istnieją dwa kierunki, którymi można się udac stosując przeramowanie.

Zmiana znaczenia

Polega to na znalezieniu innego znaczenia dla danego zachowania.

Patrząc na jakieś zachowanie, które Ci się nie podoba, któremu nadajesz określoną interpretację, zastanów się przez chwilę a może to jednak znaczy coś innego?

Może to, że ktoś mi ciągle zwraca uwagę, że się za cienko ubieram w chłodne dni nie znaczy, że chce on mnie kontrolować i mówić co mam robić, tylko może zwyczajnie zależy mu na moim zdrowiu.

Może to, że kolega zawsze mi przerywa kiedy mówię nie znaczy, że jest on niewychowany i nieuprzejmy, może jego myśli biegną z taką szybkością, że jeżeli ich od razu nie wyrazi to znikną na zawsze?

Jestem przekonany, że dla wielu takich sytuacji będziesz w stanie znaleźć odpowiednie znaczenie.

Ale uwaga - tu nie chodzi o usprawiedliwianie, jeżeli ktoś robi coś ewidentnie złego to oczywiście możemy znaleźć inne tego znaczenie, tym bardziej, że według założeń operacyjnych NLP za każdym zachowaniem stoją pozytywne intencje, jednak nie znaczy to, że mamy przejść nad tym do porządku dziennego, nasze prawa też się liczą.

Jeżeli znalezienie innego znaczenia nie wystarcza, albo okazuje się trudne, możesz zastosować drugą drogę.

Zmiana kontekstu

Dokładnie to samo zachowanie i sposób działania może nie sprawdzać się w danej sytuacji, jednak w jakimś innym kontekście może okazać się całkiem przydatne i użyteczne.

Dlatego kiedy myślisz o czyimś zachowaniu (albo swoim), które Ci się nie podoba - poszukaj dla niego jakiegoś innego kontekstu, innej sytuacji.

Jeżeli ktoś np. jest z natury bardzo nieufny, to może trudno jest się z nim porozumieć, jednak w innej sytuacji może być go bardzo trudno naciągnąć nieuczciwym ludziom, gdyż dokładnie przeczyta warunki umowy, którą podpisuje.

Albo ktoś, kto jest bardzo oporny na zmiany i nie lubi nowości będzie bardzo dobrym pracownikiem, gdyż będzie trzymał się kurczowo sprawdzonych i skutecznych sposobów, nie siląc się na szkodliwą niekiedy kreatywność.

Ćwiczenie

Rama

Zachęcam Cię do przeanalizowania kilku sytuacji z Twojego życia i znalezienia dla nich innego znaczenia, lub kontekstu, w którym okażą się skuteczne. Kiedy nadasz już właściwe ramy swoim zachowaniom, zabierz się za swoich najbliższych, gwarantuję, że będzie Ci się żyło o wiele lepiej.

Prawdziwa podróż ku odkryciu składa się nie z poszukiwania nowych pejzaży, lecz obserwacji nowymi oczami
Marcel Proust
DawkaMotywacji.pl